Nadílka 16.-18.12.2011

Rok se s rokem sešel a opět přišla poslední oddílová akce kalendářního roku – vánoční Nadílka. Víkend jsme strávily – v počtu 32 Nezmarek – na skautské základně Strážná nedaleko Lelekovic.

V pátek, po rychlém vybalení a ubytování, jsme se naučily koledu „Kyrie eleison“.  Během víkendu jsme ji zvládly vypilovat natolik, že i dvojhlasý kánon zněl poměrně poslouchatelně. Ještě před večeří jsme stihly jednu akční hru na družstva – úkolem družstva bylo nastřádat pro svou rádkyni (nebo své vedení) co nejvíce radosti. Po večeři jsme vymýšleli, jaké dárky bychom věnovaly Ježíškovi, starým babičkám a dědečkům, dětem eskymáků, dětem v Somálsku, oddílu… a v závěru jsme každá zkusily vymyslet jeden (klidně nehmotný) dáreček, který někomu věnujeme třeba už na Nadílce nebo během Vánoc.

Sobotní ráno začalo tradičně rozcvičkou. Po snídani (kterou nám nachystaly Medúzky) jsme se po trojicích vydaly na putování za betlémskou hvězdou. Cestou jsme šly po stopách zvířátek, podle azimutu nebo po fáborcích, občas nás překvapily nějaké drobné nástrahy. Nakonec se však všem podařilo do Betléma dorazit. Dále jsme po družinách nacvičovaly koledy se scénkami – pěkné představení na večer pro celý oddíl. Před obědem skautky začaly nacvičovat na Vozembouch, Medúzy se Sovami plnily Nováčkovskou zkoušku nebo Cestičku a Ještěrky vařily rizoto k obědu.

Odpoledne bylo ve znamení různých rukodělek. Vyráběly jsme ozdoby na stromeček pro zvířátka – tradičně řetězy z ovoce a zeleniny, netradičně ozdoby na pověšení z loje. Každá z nás si vyrobila dvě přáníčka – jedno kreslené a jedno voskovou batikou. Všem se moc povedla. K večeru jsme s věcmi pro zvířátka vyrazily ven do lesa. Všechno jsme navěšely na stromek (sice listnatý, ale zvířátkům je to asi jedno) a zazpívaly zvířátkům koledu.

Před večeří jsme se převlékly do krojů a čekaly a čekaly… Pak nás rádkyně a vedení pustily do velké místnosti, kde byla nachystaná štědrovečerní večeře – špekáčkový kapr s bramborovým salátem. Po večeři se střídaly vánoční zvyky s koledami, jednotlivé družiny nám předvedly své scénky. Vyvěštily jsme si, co nás v příštím roce čeká (bude hodně „miminek“ – to budou asi nováčci). A pak už nastala nejočekávanější chvíle Nadílky – rozdávání dárečků. Sešla se spousta krásných péefek, různé rukodělné výrobky od nejrůznějších svíček přes náramky a náušnice až třeba po ořechové medvídky. Po rozbalení všech dárečků jsme se na chvíli vydaly ven, abychom si zaprskaly prskavkami a zazpívaly Píseň přátelství.

V neděli jsme se probudily do krásného zasněženého dne. Po snídani nás čekalo velké balení a uklízení. Baktérie se pak pustily do vaření oběda a světlušky nacvičovaly na Vozembouch. Po obědě jsme všechno douklízely a venku si ještě zahrály jednu hru s cukrovím. Poté jsme odešly do České na vlak. V Krpoli jsem si popřály hezké Vánoce, zařvaly poslední pokřik roku 2011 a odebraly se domů.