Nadílka 13.-15.12.2013

V pátek odpoledne jsme vyrazily z Krpole – světlušky vlakem do České a skautky autobusem do Jehnic. Cestou na základnu Strážná jsme si připomněly, jaké různé svátky se v nimulosti slavily během adventu. Po večeři jsme se zamýšlely nad tím, co jíme (nejen na Vánoce) dnes a co jedli lidé kdysi, pak jsme se naučily jednu staročeskou koledu.

Sobotní rozcvička byla ve znamení Josefů a Marií, v podobném duchu jsme pokračovaly při hře po snídani. Rozdělily jsme se do dvojic – jedna představovala Josefa a druhá těhotnou Marii – musela si vycpat břicho. Úkolem Josefa a Marie bylo najít místo, kde by mohly přespat, což nebylo vůbec jednoduché – všichni je neustále vyháněli. Ale nakonec se všem povedlo najít cestu do chléva Před obědem jsme ještě vymýšlely a psaly imaginární dárky pro ostatní a vyráběly na ně krabičk, které se všem moc povedly. Odpoledne se neslo v duchu příprav štědrovečerní večeře. Medúzy a Baktérie vyráběly nepečené cukroví, Sovy chystaly bramborový salát a Ještěrky s Vlaštovkami smažily kapry dvou druhů. V mezičase jsme ještě stihly po vzoru Kajsy Nebojsy zajít na trh a prodávat bonbóny. Před večeří jsme se převlékly do krojů a slavnostní chvíle mohla začít. Při svíčkách jsme si zazpívaly kánon, snědly kapra se salátem, zazpívaly spoustu koled a v rámci vánočních zvyků vyvěštily budoucnost. A pak nastalo rozdávání dárečů: dárečky z dopoledne byly sice jen napsané, ale darované s láskou – a radost byla obrovská. Pokračovaly jsme spoustami „opravdových“ dárečků, většinou ručně vyráběných. Když jsme všechno vybalily, vydaly jsme se tradičně ven na prskavky a Píseň přátelství.

Neděle byla ve znamení balení a úklidu. Po cestě do Jehnic na autobus jsme stihly nazdobit stromečky pro zvířátka, dát si rychlou sváču a pak už šup do Brna. Rozdaly jsme si účastníčky, popřály si krásné vánoce a rozešly se domů.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.