Byl, je a bude 12.11.2011

Srazily jsme se ráno na Hlavním nádraží a odjely vlakem do Bílovic nad Svitavou. Tam jsme se ještě potkaly s Červem a Kikčou, které se omylem dostavily na sraz do Krpole. Vydaly jsme se po značce směrem do Babic.

Po prvním zdolaném kopci bylo naším úkolem dostat se až do roku 1876. Takže jsme couvaly a odpočítávaly jednotlivé kroky – co krok, to rok. V tomto roce se totiž narodil Antonín Benjamín Svojsík, zakladatel českého skautingu. Rozdělily jsme se do družstev a zkusily si prožít kousek jeho života: narodil se, byl členem Sokola, hodně cestoval, byl učitelem, jel do Anglie omrknout skauting… a nakonec založil skauting u nás.

Po dalším kousku cesty jsme si zahrály na vznik našeho oddílu v roce 1920. Oddíl tehdy založily především sestry tehdejších brněnských skautů, takže i ve hře byly „zakládajícími členkami“ právě ty z nás, které mají bráchu. Ostatní se k nim snažily dostat se zavázanýma očima, „zakaldatelka“ občas pískla na píšťalku.

Na další pauze jsme poprvé jely na tábor a musely jsme si na to vydělat. Takže jsme po dvojicích vydělávaly peníze „sběrem novin“, „umýváním schodů“, „hlídáním dětí“, „nošením uhlí“ apod. Na zastávce v Babicích jsme ještě stihly hrdině bojovat v 2.světové válce a ošetřovat partyzány, pak jsme ještě stihly obnovit oddíl.

Vlakem jsme dojely do Brna a přesunuly se do klubovny. Tady pro nás Kecka měla nachystaných několik desítek kronik z dávných i méně dávných oddílových dob. Mohly jsme si prohlédnout a přečíst, jak to vypadalo v oddíle třeba před třiceti lety nebo v době, kdy současné vedení bylo ve věku světlušek…

Před koncem jsme si ještě zahrály krátkou hru. Posledních asi 40 táborů bylo u Kančáku, až na jeden – který byl na Slovensku. Domluvily bychom se na Slovensku i dnes? Po trojicích jsme se snažily najít vhodná česká slova k nějakým slovenským.

Na závěr jsme zkusily uhodnout, kdo (co) vlastně byl, je a bude? No přece náš oddíl. A tak třeba za pár let budou současné světlušky vedením a přečtou si v kronice, že kdysi na podzim roku 2011 byl jakýsi výlet…

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.