Časté dotazy

Kdo oddíl vede a jaké k tomu má předpoklady?

V čele skautského oddílu stojí jeho vůdkyně, která musí mít složenou čekatelskou a vůdcovskou zkoušku (akreditováno MŠMT) a úspěšně absolvovat zdravotnický kurz. Vedoucí oddílu mívá jednu či více zástupkyni a řadu dalších pomocníků (dospělé členy oddílu, bývalé vedoucí). Jednotlivé schůzky vedou rádkyně – starší členky oddílu, které mají již řadu zkušeností. Rádkyně absolvují rádcovský kurz, později také čekatelský kurz a zkoušky. Vedoucí, její zástupkyně a rádkyně tvoří tzv. oddílovou radu, která se schází zpravidla jednou týdně. Během oddílové rady probereme již realizovaný program schůzek a dalších akcí, připravujeme program na akce další.

O tom, co dělají vedoucí ve svém volném čase, jaké mají koníčky, co studují a jaké mají zkoušky se dočtete zde.

Kolik bude skautování stát?

Jsme nezisková organizace a z vybíraných peněz a příspěvků se hradí pouze náklady na činnost oddílu, vedoucí pracují zdarma. Roční příspěvek, který platí každé přihlášené dítě, je asi 800 Kč. Před každým výletem či větší akcí pak vybíráme další peníze, ze kterých se platí doprava a materiál na program, případně ubytování. (na jednodenních výletech se tyto účastnické poplatky pohybují v řádu desetikorun, cena vícedenních výletů je vyšší). Třítýdenní letní tábor v podsadových stanech většinou stojí okolo 3500 Kč, cenu se snažíme zvyšovat co nejméně.

Co budeme potřebovat?

Během několika měsíců byste měli svému dítěti opatřit vybavení na schůzky a výlety. K potřebným věcem patří rozhodně batůžek na jednodenní výlet, batoh na vícedenní výlet, kvalitní boty, spacák, karimatka či ešus. Většinu z nich lze zpočátku zapůjčit, mnohé věci se dají také levně pořídit od bývalých členek oddílu. S nákupem Vám pak v případě potřeby rády poradíme.

Vaše dítě bude též potřebovat skautský kroj, s jehož nákupem Vám také rády pomůžeme. Ve specializovaném internetovém  skautském obchodě (junshop.cz) je totiž potřeba koupit krojovou košili,  šnůrku, město, číslo a znak oddílu (patří přišít na levý rukáv), mezinárodní znak nebo skautek (patří přišít na pravý rukáv). Šátek (podle věku hnědý či žlutý) dostávají děti až po splnění nováčkovské zkoušky a složení slibu.

Co si s sebou má dcera vzít na:

družinovou schůzku?

– tužku, propisku, trhací blok, zápisník, uzlák, KPZ, šátek, přezůvky, nováčkovskou zkoušku/cestičku/stezku

jednodenní výlet?

Na sebe: oddílové tričko či kroj (košile a šátek), tmavší kalhoty/kraťasy, pohorky, bunda (větrovka), v zimě další teplé oblečení

S sebou: pláštěnku po kolena, tužku, propisku, trhací blok, KPZ, uzlák, šátek, nováčkovskou zkoušku/cestičku/stezku, nůž, náhradní ponožky, členskou kartičku, toaletní papír, svačinu, pití, peníze, jízdenky a ostatní dle pokynů rádkyně

na vícedenní výlet?

Na sebe: stejně jako výlet jednodenní

S sebou: věci na jednodenní výlet, spacák, karimatku, malý batůžek, oblečení na spaní (triko, tepláky), oblečení na převlečení (tepláky, triko, mikina/svetr), alespoň dvoje náhradní ponožky, prádlo, kapesníky, hygienické potřeby (kartáček na zuby, pasta, hřeben, ručník, mýdlo), toaletní papír, ešus, lžičku, zápalky, baterku, přezůvky; peníze, jízdenky a ostatní dle pokynů rádkyně… a jeden velký batoh, do kterého se to všechno vejde!

Jak staré děti do oddílu chodí?

Program připravujeme především pro děti od 6 do 13 let. Mladším z nich říkáme světlušky, těm starším skautky.

Holky jsou rozdělené do družin podle věku, abychom jim mohly ušít program více na míru.

Skautky starší než 14 let se podílí na přípravě programu pro své mladší kamarádky a jezdí na kurzy, kde postupně samy získají vědomosti potřebné k vedení dětí.  Spolurozhodují také o tom, čemu se budou věnovat ve svém programu, čehož si dívky v tomto věku obvykle velice cení.